http://www.nanook.prv.pl

Sporty zaprzęgowe

DO UDZIAŁU W WYŚCIGACH DOPUSZCZANE SĄ PSY KTÓRE UKOŃCZYŁY 12 MIESIĘCY!!!

PRAWIDŁOWY TRENING
Rozpoczynamy od nauki ciągnięcia, biegnięcia z przodu i nauki komend. Najprościej i najskuteczniej jest uczyć psa z doskonale biegającym liderem. Po każdym prawidłowo wykonanym ciągnięciu musimy czworonoga nagrodzić - pogłaskać i pochwalić. WAŻNE - żeby nie mówić do psa za dużo - wystarczy krótka pchwała i zachęta do dalszego biegu, krótkie i jasno sformułowane komendy - inaczej zwierzę przestanie reagować na naszą "paplaninę".Umiejętność pracy w zespole ,kondycja wytrzymałość, wydolność organizmu wymagają wytrenowania. Nie wystarczy pokonać z psami określonej liczby zakrętów, zjazdów i podjazdów, aby zaprzęg był odpowiednio przygotowany do zawodów. Stopniowe zwiększanie wysiłku umożliwia harmonijny rozwój mięśni , usprawnia pracę układu oddechowego, układu krążenia itp. Planując trening powinniśmy mieć na celu dwie jego składowe części : szkolenie, dotyczy to młodych psów oraz trening kondycyjny - mający na celu doprowadzenie psów do szczytowej formy w dniu najważniejszych zawodów. Maksymalną prędkość może osiągnąć tylko pies w doskonałej kondycji, trenowany we właściwy sposób. Prawidłowy trening powinien zawierać ćwiczenia wszystkich elementów tzn. siły wytrzymałości i prędkości. Pamiętajmy jednak że nawet najlepszy trening nie przyniesie żadnych korzyści i rezultatów, jeśli zapomnimy o odpowiednim żywieniu. Duży i ciężki pies nigdy nie będzie tak szybki jak mały i odwrotnie drobny i lekki pies nie będzie w stanie uciągnąć takiego ciężaru jak duży i silny. Dlatego dobrze poprowadzony trening powinien pozwolić zwierzęciu na maksymalne rozwinięcie jego wrodzonych możliwości.

KOMENDY:
HIKE / GO - do przodu.
GEE - w prawo.
HAW / HOW - w lewo.
WHOA / STÓJ - stój.
ON BY - biegnij prosto, ignoruj zakręty.
HO - szybciej.
HOOO - wolniej.

OZNAKOWANIE TRASY WYŚCIGU:
- Skręt w prawo - powinien być oznakowany czerwonym znakiem po prawej stronie trasy.
- Skręt w lewo - czerwonym znakiem po lewej stronie trasy.
- Prosto - znaki niebieskie.
- UWAGA - żółtym lub pomarańczowym znakiem.
- Koniec korytarza startowego - minimalna długość wynosi 30 m, znak powinien być po obu stronach trasy.
- Znak pół mili - powinien być ustawiony pół mili czyli ok 800 m, przed metą w celu oznakowania strefy bez pierwszeństwa przejazdu.

PODZIAŁ NA KLASY:
- Zaprzęg w klasie nielimitowanej liczy co najmniej 7 psów podczas pierwszego biegu i co najmniej 5 psów w kolejnych etapach.
- Zaprzęg w klasie "O" (open) liczy co najwyżej 10 psów i co najmniej 7 psów podczas pierwszego etapu, a co najmniej 5 psów w następnych etapach.
- Zaprzęg w klasie "A" liczy najwyżej 8 psów i co najmniej 5 psów w następnych etapach.
- Zaprzęg w klasie "B" liczy najwyżej 6 psów i co najmniej 4 w następnym etapie.
- Zaprzęg w klasie "C" liczy najwyżej 4 psy i co najmniej 2 psy.

PODZIAŁ NA RASY:
- CYFRĄ "1" - oznaczane są zaprzęgi złożone wyłącznie z syberian husky lub mieszane z co najmniej jednym husky syberyjskim.
- CYFRĄ "2" - oznaczone są zaprzęgi złozone z alaskan malamutów, samoyedów i grenlandshoundów.
- prowadzona jest osobna klasyfikacja dla zaprzęgów złożonych wyłącznie z czystych ras północnych i dla pozostałych zaprzęgów (scratch).

OGRANICZENIA WIEKU DLA MASZERÓW:
- w klasie "O" i "A" - musi mieć ukończone 18 lat
- w klasie "B" - 16 lat
- w klasie "C" - 14 lat i wymagana jest pisemna zgoda rodziców.

SPOSOBY ZAPRZĘGANIA:
WACHLARZ - każdy pies jest przytwierdzony osobną linka do sań. Liny mają różną długość, tak że na przedzie znajduje sie lider. Taki rodzaj zaprzęgania zapewnia najlepsze rozłożenie ciężaru ,niedogodnością zaś jest to że lider ma utrudnioną kontrolę nad psami w zaprzęgu znajdującymi się za nim.
wachlarz wachlarz wydłużony
POJEDYNCZY RZĄD - sposób używany na terenach gęsto zarośniętych. Liny biegną po obu bokach psów od przodu sań aż do lidera.
tandem pojeduńczy
PODWÓJNY RZĄD - zaprzęg prawie uniwersalny, psy zaprzęgane parami, ewentualne psy biegnące pojedyńczo mogą być ustawiane między parami. Do głównej liny za pomocą lin indywidualnych zaprzęgane są kolejne psy.Jest to najczęściej stosowany sposób zaprzęgania podczas wyścigów.
parami z jednym liderem  parami naprzemiennie

WYŚCIGI:
Jest to najbardziej popularny rodzaj zawodów psów zaprzęgowych. W zależności od długości trasy dzieli się je na :
- krótkodystansowe - mniej więcej 1 mila (ok. 1600 m) na psa w zaprzęgu, ale niektóre sprinty są dłuższe, zwłaszcza na alasce,
- średniodystansowe - odbywaja się one na długości 25 do 250 mil,
- długodystansowe - ponad 250 mil.
Podzial ten jest bardzo ogólny i nie należy się go sztywno trzymać.

psy w zaprzęgu PSY W ZAPRZĘGU
LEAD DOG (LIDER) - pies biegnący na czele od którego zależy praca całego zaprzęgu. Dobry lider musi wykazywac sie:
- zapałem do biegu
- posłuszeństwem wobec właściciela
- pewnością siebie i odwagą
- brakiem lęku ale również i agresji w stosunku do innych psów
- brakiem zaufania do obcych osób

POINT DOG (SPEED DOG) - pies biegnący tuż za liderem, najszybszy pies nadający rytm i szybkość całemu zaprzęgowi.
SWING DOG - pies biegnący w środku zaprzęgu, jednocześnie silny i szybki, aby w razie potrzeby mógł zastąpić point lub wheel doga.
WHEEL DOG - najsilniejsze psy, ciągnące większą część ciężaru, znajdujące się najbliżej pojazdu.
TEAM DOG - pies nie posiadający żadnych szczególnych uzdolnień , po prostu dobrze ciągnie używany w dużych zaprzęgach powyżej 8 psów.

PRÓBY UCIĄGU (weight pulling) - przeznaczone są dla zwierząt większych i silniejszych niż klasyczne psy zaprzęgowe. Psy biorą udział w próbach pojedyńczo. Używane są specjalne uprzęże, gdzie rzemienie na piersiach i łopatkach są podszyte grubą wyściółką oraz mają rozpórkę znajdującą się za tylnymi łapami psa, zapobiegającąocieraniu się rzemieni o łapy. Sanie używane do prób uciągu są niskie, lekkie i z litym dnem.
uprząż siwash do uciągu uprząż regulowana do uciągu
SKIJOURING - sport dla sprawnych narciarzy. Pies ma uprząż wyścigową z długą liną zakończoną uchwytem w kształcie trapezu, który trzyma narciarz. Zwykle biegnie jeden lub dwa psy obok siebie. Zawodnicy mogą mieć lekki bagaż.

VELO - jazda z psem podczepionym do specjalnej uprzęży przy rowerze.
klasa velo

PULKA ZIMOWA - pies ma przymocowane na sztywnwj uprzęży małe sanki w kształcie łódki na których znajduje się niewielki ładunek, narciaż na nartach biegowych jest przyczepiony do sanek .
pulka zimowa

SPRINT SANECZKOWY - do lekkich sanek zaprzęga się dwa psy. Konkurencja odbywa się na krótkim dystansie i liczy się w niej szybkość.

ŁYŻWY - jest to nowy sport, w którym trzeba być sprawnym łyżwiarzem i mieć dobrze słuchającego się psa.